SRAM X-SYNC™ 1x chainrings provide the highest level of performance and durability. The SRAM X-SYNC™ tall square teeth edges engage the chain earlier than traditional triangle shaped teeth. The sharp and narrow tooth profile, as well as rounded chamfer edges, help manage a deflected chain.
To provide the best possible performance in muddy conditions, the X-SYNC™ chainrings have been designed with mud-clearing recesses for the inner chain links and rollers. Engineered in Germany, X-SYNC™ rings are an integral part of the SRAM 1x drivetrain.
Version with 42 teeth & 110mm bolt circle diameter.
Scope of delivery: 1 chainring without chain guard and bolts.
| Product name: | SRAM X-SYNC Road Chainring - 110mm - 1x11-speed - 42 Teeth - argon grey, black |
| Manufacturer: | SRAM |
| Item code: | SRA520335 |
| Activity: | Cycling |
| Material: | Aluminium |
| Usage bikesport: | Road Bike |
| Shifting system: | 11-speed |
| Road - bolt circle diameter: | 110mm |
| Chainring version: | Narrow-Wide (1-speed) |
| Number of teeth: | 42 |
| Model year: | 2023 |
| Color: | Black, Grey |
| Weight: | 151g |
| Manufacturer item code: | 11.6218.051.000 |
| Manufacturer page: | www.sram.com |