Safety, comfort and resistence. The durable City Touring tire from Michelin reliably accompanies its rider on daily trips and weekend excursions. With its revised profile design and the especially adapted Magi-X compound, it impresses with its versatility and performance on asphalt and gravel as well as in wet conditions. With the proven City Shield technology, the caracss provides increased protection against punctures.
| Product name: | Michelin City Touring Wire Bead Tire - Performance Line | E-25 - 20x1.85" | black/reflex |
| Manufacturer: | Michelin |
| Item code: | MIC752903 |
| Activity: | Cycling |
| Usage bikesport: | Trekking, E-Bike, City |
| Wheel size: | 20" (406mm) |
| Tire type: | Wire Bead Tire |
| Air pressure: | 4.5bar |
| Etrto: | 47-406 |
| Tire properties: | Reflective stripes |
| Carcass density: | 62TPI/EPI |
| Tire width: | 1.85" |
| Puncture protection: | City Shield (Bead To Bead Protection, HD Protection) |
| Tire compound: | Magi-X |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black, Reflective |
| Weight: | 570g |
| Weight source: | Manufacturer |
| Gtins: | 3528704769766 |
| Manufacturer page: | https://bike.michelin.com/de/ |