Continental Terra. Designed for adventure. Developed for the unknown.
| Product name: | Continental Terra Adventure Folding Tire - Gravel | Trail | Grip - 29x2.20" | black/graphite reflex |
| Manufacturer: | Continental |
| Item code: | CON748811 |
| Activity: | Cycling |
| Usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| Wheel size: | 29" (622mm) |
| Tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 2.5-3.5bar |
| Etrto: | 55-622 |
| Tire properties: | Reflective stripes |
| Carcass density: | 110TPI/EPI |
| Tire width: | 2.20" |
| Puncture protection: | Trail Casing |
| Tire compound: | Grip Compound |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black, Reflective |
| Weight: | 745g |
| Manufacturer item code: | 0150844 |
| Weight source: | Manufacturer |
| Product series: | Continental - Terra |
| Gtins: | 4019238329148 |
| Manufacturer page: | https://www.continental-reifen.de |