The Continental Magnotal impresses on any terrain, from challenging trails to wet surfaces. The compact profile and robust lugs maximize grip in corners and when braking and minimize rolling resistance.
| Product name: | Continental Magnotal - Trail Grip - Folding Tire - 27.5x2.40" | black/transparent |
| Manufacturer: | Continental |
| Item code: | CON748798 |
| Activity: | Cycling |
| Usage bikesport: | MTB, Cross Country, All-Mountain, Trail |
| Wheel size: | 27,5" / 650B (584mm) |
| Tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 2.5-3.5bar |
| Etrto: | 60-584 |
| Tire properties: | Skinwall |
| Carcass density: | 110TPI/EPI |
| Tire width: | 2.40" |
| Puncture protection: | Trail Casing |
| Tire compound: | Grip Compound |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black, Brown |
| Weight: | 765g |
| Manufacturer item code: | 0150835 |
| Weight source: | Manufacturer |
| Product series: | Continental - Magnotal |
| Gtins: | 4019238326802 |
| Manufacturer page: | https://www.continental-reifen.de |