Developed on the world's enduro tracks, the
| Product name: | Orbea RALLON E-LTD - X0 AXS - Carbon Mountain Bike - 2026 - White Chic - Diamond Black (gloss) |
| Manufacturer: | Orbea Bikes |
| Item code: | OEA741318 |
| Activity: | Cycling |
| Gender: | men |
| Material: | Carbon |
| Usage bikesport: | MTB, Enduro |
| Chain: | SRAM X0 Eagle |
| Cassette: | SRAM X0-1295 Eagle |
| Shifter: | SRAM AXS Pod |
| Rear derailleur: | SRAM X0 Eagle AXS |
| Chainring ratio: | 32 |
| Crankset: | SRAM X0 Eagle Dub Black |
| Brakes: | Shimano XTR |
| Wheels: | OQUO Mountain Control MC32LTD |
| Seat post model: | OC Mountain Control MC10, 31.6mm, Dropper | Shimano SL-MT500 I-Spec EV |
| Saddle: | Fizik Terra Ridon X5 | 145mm |
| Handle bar: | OC Mountain MC10 Carbon | Rise 20mm | Width 800mm |
| Stem: | OC Mountain Control MC11 Alu SL | 0º |
| Fork: | Fox 38 Float Factory 180 | Grip X2 | QR 15x110 | Kashima |
| Headset: | Alloy 1-1/2", Black Oxidated Bearing |
| Frame: | Orbea Rallon OMR Carbon | 442mm chainstay | Concentric Boost 12x148mm | Pure Gravity geometry | Adjust. ISCG05 |
| Shifting system (manufacturer): | Shimano |
| Gear ratio: | 10-52 |
| Shifting type: | Chain - Mechanical |
| Brake type: | Disc Brake |
| Wheel size: | 29" (622mm) |
| Bike special accessories: | Chainguide: e*thirteen CL55 30-36T | Tool: OC axle lever (Hex 6 & valve core removal) |
| Shock: | Fox Float X Live Valve Neo Factory Trunnion | 2-Pos Evol LV Kashima custom tune 205x62.5mm |
| Seatpost: | Dropper post |
| Rear triangle: | Suspended |
| Travel fork: | 180mm |
| Tires: | Maxxis High Roller III 2.40" 60 TPI 3CG/EXO+/TR MaxxGripp | Maxxis Minion 2.40" 120 TPI 3CT/DD/TR MaxxTerra |
| Travel frame: | 170mm |
| Brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | White |
| Fork construction: | Classic Suspension Fork |
| Manufacturer item code: | T253 |
| Cable routing: | internal |
| Product series: | Orbea - Rallon |
| Number of gears: | 1 x 12 |
| Frame shape: | Diamond |
| Gtins: | 8434446948510, 8434446948558 |
| Manufacturer page: | https://www.orbea.com/ |