The Orbea Denna stands for freedom. Redesigned from the ground up with a focus on comfort and versatility on rough surfaces, this is not just a road bike with wide tires. The specially tuned EP drivetrain offers more control on loose surfaces at a low cadence and has plenty of power for extreme steep sections. With numerous options, the Denna can be easily configured - perfect for the intended use.
| Product name: | Orbea DENNA M20i - XT Di2 - Gravel E-Bike - 2026 - Caramel Carbon View (gloss) - Metallic Gold (gloss) |
| Manufacturer: | Orbea Bikes |
| Item code: | OEA741278 |
| Activity: | Cycling |
| Gender: | men |
| Material: | Aluminium |
| Usage bikesport: | E-Bike, Allroad / Gravel |
| Chain: | Shimano M6100 |
| Cassette: | Shimano CS-M8100 |
| Shifter: | Shimano ST-8170 |
| Rear derailleur: | Shimano XT M8260 SGS | Di2 |
| Chainring ratio: | 44 |
| Crankset: | Alloy EP8 | Shimano Steps EM600 | eBike chainguide |
| Brakes: | Shimano R8170 |
| Wheels: | OQUO Road Control RC30TEAM |
| Seat post model: | OC Performance XP10 Carbon | 27.2 mm | Setback 0 |
| Saddle: | Selle San Marco Shortfit 2.0 Start Up Off Road Xilite |
| Bar tape: | Orbea Anti-Slippery/Shock Proof |
| Handle bar: | OC Gravel GR10 Carbon | Reach 70mm, Drop 110mm |
| Stem: | OC Road Performance RP10 | -8º |
| Fork: | Denna OMR carbon | 1-1/8" - 1,5" tapered | 12x100 mm TA |
| Headset: | FSA 1-1/2" Integrated Aluminium Cup |
| Frame: | Orbea Denna | TA 12x142mm | ICR |
| Shifting system (manufacturer): | Shimano |
| Gear ratio: | 10-51 |
| Battery capacity: | 420Wh |
| Shifting type: | Chain - Electronical |
| E-bike battery: | Orbea Internal 420Wh |
| Drive unit manufacturer: | Shimano |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Light Assist |
| Brake type: | Disc Brake |
| Wheel size: | 28" (622mm) |
| Seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear triangle: | Unsuspended |
| Tires: | Vittoria Terreno Dry Gravel G2.0 | TLR 700x45c |
| Max tire width: | 50mm |
| Brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Brown |
| Fork construction: | Rigid Fork |
| Manufacturer item code: | T309 |
| Cable routing: | fully integrated |
| Weight source: | Manufacturer |
| Display / control unit: | EN600-L |
| Drive unit model: | Shimano EP801 |
| Torque: | 85Nm |
| Product series: | Orbea - Gain |
| Number of gears: | 1 x 12 |
| Frame shape: | Diamond |
| Gtins: | 8434447006226, 8434447006264, 8434447006301, 8434447006349 |
| Manufacturer page: | https://www.orbea.com/ |