RockShox ZEB is built for the most extreme terrain - steep double-black runs,
Found only in
Scope of supply:
suspension fork incl. bolt-on fender,
| Product name: | RockShox ZEB Ultimate Suspension Fork | Charger 3.2 RC2 | Linear XL | B1 - 27.5" | 170mm | Offset 44mm | 15x110mm - black |
| Manufacturer: | RockShox |
| Item code: | ROX749728 |
| Activity: | Cycling |
| Usage bikesport: | E-Bike, MTB, Enduro, Freeride |
| Brake type: | Disc Brake |
| Wheel size: | 27,5" / 650B (584mm) |
| Travel fork: | 170mm |
| Astm: | Category 5 |
| Axle standard: | 15x110mm Boost (FW) |
| Rear shock/spring version: | Air Spring |
| Fork/shock adjustability: | Compression High + Low Speed, Rebound |
| Fork length (axle to crown): | 567mm |
| Stanchion diameter: | 38mm |
| Suspension: | Linear XL W/ButterCup |
| Damping: | Charger 3.2 RC2 (w/ ButterCups) |
| Fork offset: | 44mm |
| Max tire width: | 74.5mm |
| Disc brake mount: | PM (8") 203mm, Postmount |
| Max. disc diameter: | 220mm |
| Steerer material: | Aluminium |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| Fork construction: | Classic Suspension Fork |
| Manufacturer item code: | FS-ZEB-ULT-B1 | 00.4021.274.001 |
| Steerer tube ø - top: | 1 1/8“ |
| Steerer tube ø - bottom: | 1 1/2“ |
| Product series: | RockShox - ZEB |
| Gtins: | 710845926662 |
| Manufacturer page: | http://www.sram.com/de/rockshox |