A redesigned RC2T damper with intuitive HSC/LSC adjusters makes setup fast, understandable and easy to communicate, while a new main piston compression tune delivers
Specially tuned for the Specialized Stumpjumper 15 with
Rear shock without bushings
| Product name: | RockShox Super Deluxe Ultimate Rear Shock | RC2T | Linear XL | Standard | D1 - 210 x 55 mm | Specialized Stumpjumper 15 |
| Manufacturer: | RockShox |
| Item code: | ROX749628 |
| Activity: | Cycling |
| Usage bikesport: | MTB, Enduro, All-Mountain, Trail |
| Rear shock/spring version: | Air Spring |
| Fork/shock adjustability: | Compression High + Low Speed, Rebound |
| Shock fitting length: | 210mm (metric) |
| Lower shock mount: | Specialized |
| Upper shock mount: | Specialized |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| Weight: | 530g |
| Manufacturer item code: | RS-SDLX-ULT-D1 | 00.4118.551.032 |
| Weight source: | Manufacturer |
| Weighed version: | 210x55 mm / without hardware |
| Product series: | RockShox - Super Deluxe |
| Gtins: | 710845931024 |
| Manufacturer page: | http://www.sram.com/de/rockshox |