The CHROMAG V2 HiFi stem is designed with more blended shape thanks to 3D forging, and comes in a high polished finish.
CHROMAG contoured every surface for human contact and structural optimization.
This stem is light and extremely strong for the ultimate control and performance.
Handlebar clamp: 4 bolts, removable
| Product name: | CHROMAG HiFi V2 Stem | 1 1/8" | 31.8mm - purple polished |
| Manufacturer: | CHROMAG |
| Item code: | CHR750544 |
| Activity: | Cycling |
| Material: | Aluminium |
| Usage bikesport: | MTB |
| Handlebar clamp ø: | 31,7 / 31,8mm |
| Stem angle: | 0° |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Purple |
| Weight: | 200g |
| Weight source: | Manufacturer |
| Weighed version: | 50mm |
| Stem version: | Ahead |
| Steerer tube ø - top: | 1 1/8“ |
| Gtins: | 826974038852, 826974038869 |
| Manufacturer page: | http://www.chromagbikes.com/ |