RockShox
Found only in
Scope of supply:
suspension fork incl. bolt-on fender,
| Product name: | RockShox Lyrik Ultimate Suspension Fork | Charger 3.2 RC2 | Linear XL | E1 - 29" | 150mm | Offset 44mm | 15x110mm - black |
| Manufacturer: | RockShox |
| Item code: | ROX749711 |
| Activity: | Cycling |
| Usage bikesport: | E-Bike, MTB, All-Mountain |
| Brake type: | Disc Brake |
| Wheel size: | 29" (622mm) |
| Travel fork: | 150mm |
| Astm: | Category 4 |
| Axle standard: | 15x110mm Boost (FW) |
| Rear shock/spring version: | Air Spring |
| Fork/shock adjustability: | Compression High + Low Speed, Rebound |
| Fork length (axle to crown): | 566mm |
| Stanchion diameter: | 35mm |
| Suspension: | Linear XL W/ButterCup |
| Damping: | Charger 3.2 RC2 (w/ ButterCups) |
| Fork offset: | 44mm |
| Max tire width: | 70mm |
| Disc brake mount: | PM (7") 180mm, Postmount |
| Max. disc diameter: | 220mm |
| Steerer material: | Aluminium |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| Fork construction: | Classic Suspension Fork |
| Manufacturer item code: | FS-LYRK-ULT-E1 | 00.4021.271.018 |
| Steerer tube ø - top: | 1 1/8“ |
| Steerer tube ø - bottom: | 1 1/2“ |
| Product series: | RockShox - Lyrik |
| Gtins: | 710845926488 |
| Manufacturer page: | http://www.sram.com/de/rockshox |