RockShox ZEB is built for the most extreme terrain - steep double-black runs, Freeride features, and even the pedal back up if that’s in the cards. The all-new LinearXL air spring delivers a coil-like ride - supple off the top, supportive through the mid-stroke, and backed by adjustable Bottom Out (ABO) for confident end-stroke control - giving you unwavering consistency and predictability.
The
Scope of supply:
suspension fork incl. bolt-on fender,
| Product name: | RockShox ZEB Select Suspension Fork | Delta RC | Linear XL | B1 - 29" | 180mm | Offset 44mm | 15x110mm - black |
| Manufacturer: | RockShox |
| Item code: | ROX749744 |
| Activity: | Cycling |
| Usage bikesport: | E-Bike, MTB, Enduro, Freeride |
| Brake type: | Disc Brake |
| Wheel size: | 29" (622mm) |
| Travel fork: | 180mm |
| Astm: | Category 5 |
| Axle standard: | 15x110mm Boost (FW) |
| Rear shock/spring version: | Air Spring |
| Fork/shock adjustability: | Compression, Rebound |
| Fork length (axle to crown): | 596mm |
| Stanchion diameter: | 38mm |
| Suspension: | Linear XL |
| Damping: | Delta RC |
| Fork offset: | 44mm |
| Max tire width: | 74.5mm |
| Disc brake mount: | PM (8") 203mm, Postmount |
| Max. disc diameter: | 220mm |
| Steerer material: | Aluminium |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| Fork construction: | Classic Suspension Fork |
| Manufacturer item code: | FS-ZEB-SEL-B1 | 00.4021.273.004 |
| Steerer tube ø - top: | 1 1/8“ |
| Steerer tube ø - bottom: | 1 1/2“ |
| Product series: | RockShox - ZEB |
| Gtins: | 710845926617 |
| Manufacturer page: | http://www.sram.com/de/rockshox |