RockShox
The all-new LinearXL air spring delivers a coil-like ride - supple off the top, supportive through the mid-stroke, and backed by
The
Note: For the
Scope of supply:
Fork including bolt-on fender, fork star nut, SRAM AXS battery, SRAM AXS charger and Maxle Stealth thru axle.
| Product name: | RockShox Lyrik Ultimate Suspension Fork - 3P Flight Attendant | Charger 3.2 RC2 | Linear XL | E1 - 29" | 160mm | Offset 44mm | 15x110mm - gloss black |
| Manufacturer: | RockShox |
| Item code: | ROX768163 |
| Activity: | Cycling |
| Usage bikesport: | MTB, All-Mountain |
| Brake type: | Disc Brake |
| Wheel size: | 29" (622mm) |
| Travel fork: | 160mm |
| Astm: | Category 4 |
| Axle standard: | 15x110mm Boost (FW) |
| Rear shock/spring version: | Air Spring |
| Fork/shock adjustability: | Compression, Rebound, Lockout, via Remote |
| Fork length (axle to crown): | 576mm |
| Stanchion diameter: | 35mm |
| Suspension: | Linear XL W/ButterCup |
| Damping: | Charger 3.2 Flight Attendant electronic |
| Fork offset: | 44mm |
| Max tire width: | 70mm |
| Disc brake mount: | PM (7") 180mm, Postmount |
| Max. disc diameter: | 220mm |
| Steerer material: | Aluminium |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| Fork construction: | Classic Suspension Fork |
| Manufacturer item code: | FS-LYRK-UFA-E1 | 00.4021.272.000 |
| Steerer tube ø - top: | 1 1/8“ |
| Steerer tube ø - bottom: | 1 1/2“ |
| Product series: | RockShox - Lyrik |
| Gtins: | 710845926549 |
| Manufacturer page: | http://www.sram.com/de/rockshox |