The Miche Pistard 2.0 crankset enhances the look of any track-bike and guarantees direct power transfer. It is also extremely sturdy and features high-quality craftsmanship. The crank, with a 144 mm bolt circle and a 5-arm chainring mount, is forged from lightweight 6082 aluminum and features an integrated 24 mm Evo Max hollow axle.
Bottom bracket compatibility:
| Product name: | Miche Pistard 2.0 Track Crankset - silver |
| Manufacturer: | Miche |
| Item code: | MIH770659 |
| Activity: | Cycling |
| Material: | Aluminium |
| Usage bikesport: | Road Bike, Time Trial, Track |
| Number of gears - front: | 1 |
| Bottom bracket axle profile: | 24mm Hollow Shaft |
| Chainring version: | round |
| Chainring mount: | conventional |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| Weight: | 680g |
| Manufacturer item code: | CSPA0B |
| Bolt circle diameter: | 144 mm |
| Crank arm length: | 170 mm |
| Number of teeth: | 49 |
| Gtins: | 8057013340236, 8057013340243, 8057013340229, 8057013340045, 8057013340038, 8057013340021 |
| Manufacturer page: | http://www.miche.it |