In the spirit of sustainability, high-quality products with minor visual defects and perfect function are given a 2. Chance. These are new products, demonstration models or returns that are carefully checked by our experts.
Each item is unique. We ask for your understanding that a detailed individual error description is not possible. The statutory warranty and manufacturer's guarantee apply to 2nd Chance items.
Gravel is the great equalizer. No matter who you are, where you come from or where you want to go. Gravel celebrates individuality. It brings people together in a shared passion. It lays the foundation for friendships and creates memories for eternity. Whether you ride one kilometer or a hundred. With professional equipment or without. With a 10-speed, 11-speed or 12-speed shifting system. Whether on asphalt roads, forest roads, side roads
The RX820 components are characterized by check, reliability and performance
Delivery without bottom bracket and hubs. These can be ordered separately.
If you require more detailed information on the individual components, please look for the relevant article in the corresponding product groups.
Note: The article is supplied without original packaging!
| Product name: | Shimano GRX RX820 Groupset - 2x12 | CS-R7101 Cassette - 172.5mm | 48/31 | 11-34 - Special Offer - 2nd Choice |
| Manufacturer: | Shimano Parts |
| Item code: | SHI772477 |
| Activity: | Cycling |
| Usage bikesport: | Cyclocross, Allroad / Gravel |
| Crank arm length: | 172.5 mm |
| Shifting system (manufacturer): | Shimano |
| Gear ratio: | 11-12-13-14-15-17-19-21-24-27-30-34 |
| Number of gears - rear: | 12 |
| Shifting type: | Chain - Mechanical |
| Brake type: | Disc Brake |
| Front derailleur version: | Brazed-On |
| Bottom bracket type: | Pressfit |
| Bottom bracket axle profile: | 24mm Hollow Shaft |
| Brake actuation: | Hydraulic |
| Chain line: | 47mm |
| Model year: | 2025 |
| 2nd choice: | yes |
| Product series: | Shimano - GRX |
| Number of teeth: | 31, 48 |
| Manufacturer page: | http://www.shimano-europe.com/ |