Shimano Pressfit bottom bracket cups suitable for Ultegra FC-6800 crankset. Compatible with frames for the new oversize BB standard (86,5x41mm BB case size).
| Product name: | Shimano Ultegra 6800 Bottom Bracket - PF 86 | SM-BB72-41B - Special Offer |
| Manufacturer: | Shimano Parts |
| Item code: | SHI463122 |
| Activity: | Cycling |
| Usage bikesport: | Road Bike |
| Bottom bracket type: | Pressfit |
| Bottom bracket axle profile: | 24mm Hollow Shaft |
| Bottom bracket case width: | 86.5 mm |
| Bottom bracket construction: | Bottom Bracket Cups |
| Model year: | 2024 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| Weight: | 64g |
| Manufacturer item code: | KSMBB7241B |
| Weight source: | Manufacturer |
| Manufacturer page: | http://www.shimano-europe.com/ |