Brake cable kit for Campagnolo brake/shift levers designed for time trial and triathlon use. Includes brake cables, brake cable housings and ferrules.
Scope of supply:
| Product name: | Campagnolo Brake Cable Set - CG-BL500 | for TT Levers |
| Manufacturer: | Campagnolo |
| Item code: | CAM752463 |
| Activity: | Cycling |
| Usage bikesport: | Road Bike, Time Trial, Triathlon |
| Version cable / housing: | Brake Cable Sets |
| Fw - brake cable length: | 800mm |
| Fw - brake housing length: | 800mm |
| Rw - brake cable length: | 1600mm |
| Rw - brake housing length: | 1250mm |
| Model year: | 2026 |
| Weight: | 144g |
| Manufacturer item code: | CG-BL500 |
| Weight source: | BIKE24 |
| Gtins: | 8004995864045 |
| Manufacturer page: | http://www.campagnolo.com |